Ogłoszenie


Zapraszam serdecznie na strone DARMOWYCH FILMÓW I SERIALI. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mam w bazie artykuły dot. webmasteringu, hackeringu i wiele wiele innych. Dodatkowo forum :) Nie czekaj zarejestruj się już dziś : www.Ogladamy.xorg.pl

  • Index
  •  » Kursy
  •  » Składnia języka - Kurs PHP

#1 2008-09-11 14:14:34

RedEagle

Admin

status RedEagle
891470
Zarejestrowany: 2008-09-04
Posty: 1047
Komputer: Windows XP
Gra: GTA VC
Książka: Jim C.Hines-,,Zadanie Goblina"
Muzyka: Green Day

Składnia języka - Kurs PHP

Składnia języka

Skrypty PHP można umieszczać na stronie na trzy sposoby (jest jeszcze czwarty, który jest domyślnie wyłączony). Pierwszym z nich, najkrótszym, którego będę używał prezentując kody PHP jest:

<?
treść skryptu
?>

Drugim, odrobinę dłuższym (zalecanym przez profesjonalistów) jest:

<?php
treść skryptu
?>

Trzecim, którego używania całkowicie odradzam jest:

<SCRIPT TYPE="text/php">
treść skryptu
</SCRIPT>

Składnia języka PHP składa się z:



funkcji

instrukcji

zmiennych

stałych



Dochodzą do tego jeszcze cudzysłowy, ampersandy (znaki &), znaki zapytania, nawiasy, klamerki, plusy, minusy, slashe (znaki /), gwiazdki, kropki, przecinki... Funkcje, to stworzone przez programistów polecenia, obok których zawsze muszą znaleźć się nawiasy zwykłe, nawet puste, pomiędzy którymi umieszczamy argumenty danej funkcji. Ciekawostką jest to, gdyż można deklarować własne funkcje w celu ułatwienia własnej pracy.

Instrukcji jest znacznie mniej niż funkcji i nie pozwalają one na wprowadzenie sobie żadnych argumentów, aczkolwiek niektóre instrukcje można przez dodanie nawiasów zamienić na funkcje, ale nic szczególnego nie będą sobą prezentować.

Zmienne służą do przechowywania powtarzających się kodów w danym dokumencie, a następnie odwoływania się do nich. Całe szczęście, w języku PHP nie musimy deklarować żadnych typów zmiennych, tak jak w wielu innych językach programowania. Zmienne często są niezastąpione, gdyż niektóre elementy, nie umieszczając w zmiennej bardzo trudno jest wyświetlić (w niektórych przypadkach nawet się nie da!).

Jedyną różnicą pomiędzy zmiennymi, a stałymi jest to, jak sama nazwa wskazuje, że zmienną w zmiennej można zmieniać, a zawartość stałej nie możemy modyfikować.

Dokumenty, które zawierają skrypty PHP, ewentualnie pliki, do których skrypty się odwołują powinny być zapisane jako pliki z rozszerzeniem php. Dawniej stosowany był plik o rozszerzeniu phtml. Możemy także korzystać z rozszerzeń phpX, gdzie X to pierwsza litera wersji języka, jednakże należy liczyć się z tym, że nie na wszystkich serwerach zadeklarowane wszystkie rozszerzenia, osobiście polecam używać tego, o którym wspomniałem na początku - php.

Przechodząc do kolejnej lekcji poznasz już pierwsze instrukcje i funkcje.

Uwaga: w dalszej części kursu będziesz musiał znać niektóre znaczniki (X)HTMLa, które pozwalają na tworzenie formularzy, wszystkich ich pól, linków, a także znacznik łamiący daną linię tekstu.


http://i37.tinypic.com/sbm42f.png
http://i38.tinypic.com/29x82na.png

Offline

 
  • Index
  •  » Kursy
  •  » Składnia języka - Kurs PHP

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora