Ogłoszenie


Zapraszam serdecznie na strone DARMOWYCH FILMÓW I SERIALI. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mam w bazie artykuły dot. webmasteringu, hackeringu i wiele wiele innych. Dodatkowo forum :) Nie czekaj zarejestruj się już dziś : www.Ogladamy.xorg.pl

#1 2008-09-11 14:20:56

RedEagle

Admin

status RedEagle
891470
Zarejestrowany: 2008-09-04
Posty: 1047
Komputer: Windows XP
Gra: GTA VC
Książka: Jim C.Hines-,,Zadanie Goblina"
Muzyka: Green Day

Pierwsze prawdziwe kody

Najczęściej stosowaną instrukcją, która jednocześnie może być funkcją jest echo. Raczej będę stosował słowo instrukcja, gdyż używanie jej jako funkcji tylko zwiększa kod o dwa bajty (nawiasy). Instrukcja ta służy do wyświetlania tekstu.

<?php

echo "Oto przed Wami tekst stworzony przez PHP :)";

?>

<?php

echo ("Oto przed Wami tekst stworzony przez PHP :)");

?>

Jeżeli nasz serwer jest poprawnie uruchomiony w obu przypadkach powinniśmy ujrzeć w miejscu tego kody wyświetlony tekst Oto przed Wami tekst stworzony przez PHP :). Zaglądając w źródło klikając na odpowiednią pozycję w okienku przeglądarki nie ujrzymy wcale tagów, znaków zapytania, instrukcji echo, cudzysłowów, średnika i nawiasów w przypadku funkcji. Właśnie to oznacza, że skrypt wykonał się po stronie serwera – specjalny program – interpreter PHP przerobił kod i wysłał do przeglądarki wynik pracy. Dzięki temu, nawet ogromne skrypty, ważące po kilka megabajtów mogą wyświetlić się w bardzo krótkim czasie, o ile wynik jest prosty.

Pewnie pierwsze pytanie, jakie zadasz będzie, po co w tym przypadku PHP, skoro mogę to umieścić w dowolnym miejscu strony bez użycia PHP. To prawda, ale funkcja echo jest odpowiedzialna za wyświetlenie wyniku pracy skryptu, w tym przypadku pracy zbytnio nie było, ale jeżeli skrypt pobiera jakiekolwiek dane z bazy danych, przerabia je, musimy użyć tej funkcji, ewentualnie jakiejś innej wyświetlającej tekst.

Tekst przechowywany w funkcji echo, czy w zmiennych musi być objęty cudzysłowami, lub apostrofami (chyba, że nie ma w nim spacji – w tedy nie musi, ale lepiej pamiętać o stosowaniu cudzysłowów / apostrofów), w przeciwieństwie do liczb i operatorów matematycznych które poznamy za dwie lekcje. Jeżeli tekst umieścimy poza cudzysłowami np.:

<?php

echo Oto przed Wami tekst stworzony przez PHP :);

?>

ujrzymy komunikat:

Parse error: parse error, expecting `','' or `';'' in d:\usr\apache\htdocs\html\index.php on line 1

co oznacza, że skrypt ma błąd składni – spodziewał się apostrofu, cudzysłowu, lub średnika, w pliku, którego ścieżkę bezwzględną widzimy w komunikacie, w linii, w moim przypadku pierwszej.


O wciąganiu kodu, czyli funckja: include()


Kolejna poznana funkcja jest często pomijana w podrzędnych kursach PHP, która także może być instrukcją. Służy ona do ładowania danych z innych plików. Możemy w niej umieszczać powtarzające się strony, a nawet tworzenie spisów treści bez użycia PHP! Instrukcja ta, to include, której w cudzysłowach umieszczamy ścieżkę do tego pliku np.:

<?php

include "pliki/dodatek.php";

?>

Uwaga: jakiekolwiek ścieżki umieszczone w pliku dodatek.php muszą być pisane względem pliku, w którym jest umieszczona wyżej wymieniona instrukcja! W przeciwnym wypadku będą pojawiać się problemy z brakiem dostępu do plików – nie wyświetlanie się grafiki, błędne odsyłacze itp.

Uwaga: jeżeli przykładowy plik dodatek.php mieści w sobie kod PHP musimy umieścić go także pomiędzy:

<? i ?>

Jeżeli natomiast w jego wnętrzu chcemy umieścić np. spis treści, nie musimy używać żadnych instrukcji itp. Po prostu w jego zawartości umieszczamy konstrukcje linków, a wmiejscu funkcji include będziemy widzieć spis treści np.:

<A HREF="strona1.php">strona1</A>
<A HREF="strona2.php">strona2</A>
<A HREF="strona3.php">strona3</A>

Dzięki takiemu zastosowaniu spis treści jest umieszczony tylko w jednym pliku. Jakiekolwiek zmiany w spisie wprowadzamy tylko w pliku, który jest pokazywany na stronie za pomocą funkcji include, dzięki czemu wystarczy jedna korekta, a zmiana zostanie zastosowana wszędzie.

Uwaga: jeżeli popełnimy błąd w ścieżce do pliku, zostaniemy poinformowani komunikatem:

Warning: main(pliki/dodtek.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in d:\usr\apache\htdocs\html\index.php on line 1

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'pliki/dodtek.php' for inclusion (include_path='.') in d:\usr\apache\htdocs\html\index.php on line 1

Mam nadzieje, że jak na razie wszystko rozumiesz... Poczekaj zaraz dojdziemy do lekcji, które będzie trzeba przeczytać wielokrotnie :). Powodzenia!


http://i37.tinypic.com/sbm42f.png
http://i38.tinypic.com/29x82na.png

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Studia podyplomowe materac janpol Asumin firmy w Krakowie Ogród i Działka