Ogłoszenie


Zapraszam serdecznie na strone DARMOWYCH FILMÓW I SERIALI. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mam w bazie artykuły dot. webmasteringu, hackeringu i wiele wiele innych. Dodatkowo forum :) Nie czekaj zarejestruj się już dziś : www.Ogladamy.xorg.pl

#1 2008-10-31 19:40:45

RedEagle

Admin

status RedEagle
891470
Zarejestrowany: 2008-09-04
Posty: 1047
Komputer: Windows XP
Gra: GTA VC
Książka: Jim C.Hines-,,Zadanie Goblina"
Muzyka: Green Day

Opis instalacji forum phpbb

Opis instalacji forum phpbb


Ten krótki artykuł pokazuje jak zainstalować najpopularniejsze forum dyskusyjne, oczywiście mowa tu o forum phpBB. Artykuł ten jest raczej przeznaczony dla początkujących użytkowników, którzy dopiero zaczynają swoja przyszłość z Internetem!

Więc zaczynamy!!!

Na początek będziemy potrzebować konta www z obsługą php i bazą mysql. No właśnie i z tym będzie problem, bo w Internecie jest mało darmowych konto. Z tego co wiem to na www.tripod.lycos.co.uk jest dostępne takie konto za darmo. Mamy dam do dyspozycjo aż 50 MB. Szczerze mówiąc nie polecam lycosa, chociaż sam instalowałem tam moje pierwsze forum dotyczące Commodore 64 :D . Myślę że na początek będzie w sam raz. Potem możemy poszukać sponsoringu, lub po prostu za niewielką kwotę kupić sobie takowe konto.
Jak już mamy założone konto należy ściągnąć forum. Znajdziemy je na stronie www.phpbb.com lub www.phpbb.pl (oficjalna polska strona). W chwili gdy pisze tego arta najnowsza wersja forum to 2.0.10. Na phpbb.pl można ją ściągnąć razem już z polską nakładką [link= http://www.phpbb.pl/download.php?get=3]tytaj[/link].
Jeżeli mamy już ściągnięte phpBB na dysku twardym naszego komputera należy archiwum rozpakować. Po rozpakowaniu wrzucamy na swoje konto www. Polecam nie wrzucać plików bezpośrednio na serwer tylko do jakiegoś katalogu, np. http://members.lycos.co.uk/nasze_konto/forum !
Po wrzuceniu forum na serwer czas na instalację. Tak więc otwieramy przeglądarkę internetową, wpisujemy adres do naszego forum, np. http://members.lycos.co.uk/nasze_konto/forum. Po otwarciu strony powinien nasz przywitać napis - "Witamy w Instalacji phpBB 2". Kilka opcji zostanie automatycznie ustawiona, lecz nie wszystkie. Postaram się teraz z grubsza opisać je:

Podstawowa Konfiguracja
- Domyślny Język Forum: - tu chyba nie trzeba tłumaczyć !!!
- Typ Bazy Danych: - W tym podpunkcie wybieramy typ bazy jaką posiadamy. O ile się nie mylę na lycosie jest mysql. Więc zaznaczmy opcję MySQL 3.x
- Wybierz metodę instalacji: - Ten punk mówi nam co chcemy zrobić: zainstalować na nowo nasze forum czy z aktualizować. Oczywiście wybieramy "Instalacja".

Konfiguracja Bazy Danych
- Serwer Bazy Danych / DSN: - Jest to serwer bazy danych. Najczęściej wpisujemy localhost.
- Nazwa Bazy Danych: - tutaj wpisujemy nazwę bazy danych, np. Jeżeli na lycosie nasze konto ma nazwe forum to baza danych ma nazwę forum_uk_db. Jeżeli nie wiemy jaką mamy nazwe bazy MySQL należy poszperać w dokumentacji!
- Użytkownik Bazy Danych: - Tutaj podajemy usera bazy danych. Jak wyżej trzeba po prostu przeszukać dokumentacje, w wypadku lycosa jest to twój login, np. forum
- Hasło Bazy Danych: - Tak tu nalęzy podać hasło dostępu do bazy danych. Z tego co mi wiadomo na lycosie nie ma hasła na baze danych, lecz nie jestem pewien. Więc znowu polecam przegladać dokumentacje!
- Prefiks dla tabel w bazie danych: - Te pole oznacza jaki prefix będzie posiadać każda tabela, domyślnie jest phpbb_ i radziłbym nie zmieniać. Np. jeżeli mamy tabele admins to będzie phpbb_admins itd.

Konfiguracja Admina
- Adres Email Admina: - Myślę że nie trzeba tłumaczyć! Po prostu podajemy swój e-mail!
- Nazwa Domeny: - Te pole instalator powinien sam uzupełnić, więc radzę nie zmieniać, lecz upewnij się czy na pewno instalator to zrobił!!! Jeżeli nie podajemy nazwę domeny. w przypadku lycosa o ile się nie mylę będzie to members.lycos.co.uk - nie jestem pewien na 100%.
- Port Serwera: - Jest to port na którym serwer udostępnia usługę www. Domyślny port to 80, instalator sam powinien uzupełnić to pole!!!
- Ścieżka skryptu: - I znowu instalator sam wykrywa ścieżkę dostępu do forum, np. /forum/phpbb/. Radzę nie zmieniać domyślnej wartości!!!
- Nazwa Administratora: - podajemy logina jakiego będzie używał administrator, czyli twój identyfikator.
- Hasło Administratora: - podajemy swoje hasło!
- Hasło Administratora [ Potwierdź ]: - powtarzamy hasło wklepane wyżej!

I to by było na tyle. Teraz się okaże czy nasze dane były poprawnie wpisane czy nie. Więc klikamy na przycisk "Zacznij instalację". Jeżeli podaliśmy zła nazwę bazy danych lub złego usera i hasło wyskoczy komunikat: "phpBB : Critical Error; Could not connect to the database". wtedy należy kliknąć przycisk wstecz i poprawić dane!!!. Jeżeli jednak wszystko pójdzie ok wyświetli nam się teks zaczynający się od słowa : "Konto administratora zostało utworzone.....". Klikamy teraz "Zakącz instalację". Pokazuje nam sic komunikat: "Please ensure both the install/ and contrib/ directories are deleted". Należy postąpić zgodnie z tą informacja i skasować ze swojego konta katalog "install" i "contrib". Po usunięciu tych katalogów należy odświeżyć stronę. Zostaliśmy przeniesieni do panelu administratora, w którym będziemy mogli z konfigurować nasze forum. Klikamy na "Str. Główna Forum" i cieszymy się w pełni funkcjonalnym forum.


http://i37.tinypic.com/sbm42f.png
http://i38.tinypic.com/29x82na.png

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora