Ogłoszenie


Zapraszam serdecznie na strone DARMOWYCH FILMÓW I SERIALI. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mam w bazie artykuły dot. webmasteringu, hackeringu i wiele wiele innych. Dodatkowo forum :) Nie czekaj zarejestruj się już dziś : www.Ogladamy.xorg.pl

#1 2008-10-31 19:52:26

RedEagle

Admin

status RedEagle
891470
Zarejestrowany: 2008-09-04
Posty: 1047
Komputer: Windows XP
Gra: GTA VC
Książka: Jim C.Hines-,,Zadanie Goblina"
Muzyka: Green Day

Działanie i budowa komputera

Działanie i budowa komputera

Otóż komputer składa się z wielu części i urządzeń które możemy podzielić na kilka grup takie jak:
1.Jednostka podstawowa ; Najważniejsza część zapewniająca działanie komputera w jej skład wchodzą między innymi jednostkę centralnom czyli procesor oraz pamięć i zegar który steruje działaniem komputera, karta graficzna.
2.Urządzenia do komunikacji; Zapewniają komunikacje użytkownika z komputerem do podstawowych urządzeń komunikacji zaliczamy monitor klawiaturę i mysz.
3.Urządzenia dodatkowe i peryferyjne, czyli zewnętrzne; Zapewniają między innymi odczytywanie płyt CD/DVD, drukowanie, skanowanie należą do nich chociażby Napęd lub nagrywarka płyt CD/DVD, pamięci przenośne np. pen drivy ,drukarki, skanery, modemy, karty sieciowe, karty rozszerzeń lub karty graficzne.
Wszystkie urządzenia oprócz urządzeń wchodzących w skład jednostki podstawowej są połączone za pomocą kabli i sterowników(dodatkowych układów elektronicznych) do jednostki podstawowej.
W komputerze jak się większość ludzi powinna domyślać musi zachodzić znakomita wymiana informacji między wszystkimi częściami i urządzeniami .Zapewnia to tak zwana szyna lub jak kto woli linia komunikacji.
Teraz opisze podstawowe elementy z których zbudowany jest komputer:
1.Procesor- Jest bardzo złożonym układem elektronicznym, i główną częścią komputera. Jest odpowiedzialny za realizacji najważniejszych funkcji komputera. W skład procesora wchodzą:
-Jednostka arytmetyczno-logiczna
-jednostka sterująca innymi urządzeniami
-zespół rejestrów
-pamięć podręczna(przechowywuje dane i wyniki)

Procesor wykonuje wszystkie polecenia i steruje działaniem wszystkich urządzeń podłączonych do komputera.

W dzisiejszych czasach procesory są budowane postaci pojedynczego układu elektronicznego o bardzo dużym stopniu scalenia. Na bardzo małej powierzchni montuje się dziesiątki i setki tysięcy elementów wykonujących elementarne operacje na bitach i bajtach.

2.Zegar- Urządzenie do synchronizacji pracy komputera i wszystkich jego elementów i urządzeń. Ale jego nazwa mało ma wspólnego z prawdziwym zegarem jedyne co je łączy to taktowanie.
Częstotliwość zegara w komputerach można łatwo przeliczyć. Załóżmy że częstotliwość taktowania zegara wynosi 3 GHz co można przeliczyć na 3 000 MHz czyli 3 000 000 000 taktów na sekundę.

3.Pamięć- Pamięć komputera służy zarówno do przechowywania danych jak programów które je przetwarzają. Składa się z ponumerowanych komórek, a one z kolei z pewnej liczby bajtów. Czyli dane jak i programy mają postać ciągu bitów.

Podstawową pamięciom jest pamięć RAM(inaczej pamięć operacyjna). I w niej właśnie przechowywane są aktualnie wykonywane programy, dane, na których działają oraz wyniki ich pracy. Dane są bardzo szybko zapisywane i odczytywane dlatego mówi się na nią że jest szybka. Jej jedyną wadą jest to że po wyłączeniu komputera pamięć RAM traci wcześniej zapisane na nich dane.

4.Pamięć ROM- jest pamięciom stałą która służy jedynie do odczytu. Jej zawartość(polecenia) wpisywana jest przez producenta. Dzięki niej można uruchomić komputer.

5.Pamięci zewnętrzne- Niestety w pamięciach o bezpośrednim dostępie czyli pamięci RAM i ROM jest zbyt mała pojemność aby przechowywać w niej wszystkie dane przetwarzające w komputerze. Dlatego w komputerze zamontowane jest wiele pamięci zewnętrznych takie jak dyskietki, pamięci flash, dyski optyczne no i oczywiście dyski tyski twarde Te ostatnie cechuje krótki dostęp do informacji i szybki transfer danych.

6.Karta graficzna- To od niej zależy rozdzielczość ekranu w pikselach i ilość wyświetlanych kolorów. Do najpopularniejszych należą:

VGA (Video Graphics Adapter) - o rozdzielczości 640 x 480 pikseli i 16 kolorach;
SVGA (Super Video Graphics Adapter) - o rozdzielczości 800 x 600 pikseli i 256 kolorach;
XGA (eXtended Graphics Array) - o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli i 256 kolorach lub o rozdzielczości 640 x 480 pikseli i 65536 kolorach.
Płyta główna- Płyta drukowana, na której są umieszczone podstawowe elementy (mikro)komputera, takie jak: procesor, pamięć ROM i RAM, ścieżki szyny. Dodatkowo na płycie znajdują się gniazda rozszerzeń, w których są umieszczane karty rozszerzające możliwości płyty.
Na niektórych płytach głównych, zwłaszcza przeznaczonych do komputerów przenośnych, są umieszczone jeszcze inne układy, interfejsy, karty rozszerzeń.
8.Karta muzyczna- Układ elektroniczny w postaci karty rozszerzającej, umieszczanej w komputerze.
Służy do odtwarzania dźwięków i do tworzenia i zapisywania w komputerze w postaci plików muzycznych.

9.Karta sieciowa- elektroniczny w postaci karty rozszerzającej, umieszczonej w komputerze, która umożliwia włączenie go do sieci komputerowej. Coraz częściej zaczyna się używać bezprzewodowych kart sieciowych, dzięki którym możliwe jest połączenie z sieciom Internet bez kabla.

10.Monitor- Urządzenie wyjściowe stosowane w komputerze do komunikacji z użytkownikiem. Obraz na ekranie monitora składa się z pikseli, ich liczmana ekranie to tak zwana rozdzielczość monitora. Im większa ilość pikseli tym większa rozdzielczość a co za tym idzie lepszej jakości obraz. Monitor jest sterowany przez kartę graficzną .


http://i37.tinypic.com/sbm42f.png
http://i38.tinypic.com/29x82na.png

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Studia podyplomowe materac janpol Asumin firmy w Krakowie Ogród i Działka