Ogłoszenie


Zapraszam serdecznie na strone DARMOWYCH FILMÓW I SERIALI. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mam w bazie artykuły dot. webmasteringu, hackeringu i wiele wiele innych. Dodatkowo forum :) Nie czekaj zarejestruj się już dziś : www.Ogladamy.xorg.pl

  • Index
  •  » Webmaster
  •  » [Poradnik] Jak poprawnie założyć ciekawą stronę cz. 1 i 2

#1 2008-09-21 14:29:33

RedEagle

Admin

status RedEagle
891470
Zarejestrowany: 2008-09-04
Posty: 1047
Komputer: Windows XP
Gra: GTA VC
Książka: Jim C.Hines-,,Zadanie Goblina"
Muzyka: Green Day

[Poradnik] Jak poprawnie założyć ciekawą stronę cz. 1 i 2

Witam (wstęp)

Wchodząc na wiele stron czy to na darmowych serwerach, czy tych płatnych, z dostępem do FTP i również tych wygenerowanych, spotykam sie z tzw. przeze mnie: "prostotą". Nie twierdze że strony te są złe czy po prostu kiczowate, przeważnie im czegoś w małym stopniu brakuje. Ale w większości są tu webmasterzy którzy mają słabą praktykę w tworzeniu stron, "robią swoją pierwszą bo im się nudzi w domu" wiec przyda sie im poradnik który rozwieje parę wątpliwości.


Kurcze zrobił bym se stronkę.

Tak, wielu z was myśli, zrobię stronkę wystawie na forum i ludzie padną mi do stóp będę dostawał super oceny. Ale to nie takie proste, robienie stron internetowych to sztuka, a nazywaniem siebie webmasterem, który zawala setki forum związanych z tym tematem jak zainstalować wtyczkę czy zrobić kopie bazy danych, a nawet zrobić drugi panel nawigacji, to juz morze zapomnieć o tytule webmastera. Ja sam wszystkiego nie wiem zaczynałem rok temu, z robieniem stron i jeszcze dużo rzeczy nie wiem, ale staram sie wiedzę w tej sprawie poszerzać.

A więc zaczynamy

Ten artykuł jest dla laików więc zaczniemy od początku. Wiemy już że chcemy założyć stronkę, ale od czego zacząć. Pierwsze co musimy zrobić to zastanowić się nad paroma ważnymi rzeczami:

a) co nas kręci, i o czym chcemy założyć tą stronę - np. pływamy w temacie o kolarstwie górskim, znamy dużo sportowców, sami uprawiamy ten sport, mamy pokój zawalony gadżetami z tym sportem związanymi, no i jeszcze chcemy powiedzieć światu że jesteśmy the best.
Lecz może też być tak ze podoba nam się gra komputerowa, jesteśmy w niej tak zabujani że co dziennie siadając na klopa sramy w rytm sountracka z głównego menu.
jakie mamy doświadczenie w temacie tworzenia stron - musimy się zapytać siebie czy damy rade zrobic wszystko od początku do końca czy będziemy korzystać z poradników i tutoriali. Jeśli jesteśmy zieloni musimy znać minimum podstawy paru języków pisania stron:
- HTML
- PHP
- (w przyszłości jak opanujemy te dwa wyżej wymienione możemy zacząć sie bawić w CSS)
c) Czy jest to dla nas uczucie przelotne czy chcemy się ożenić z naszą stronką - mianowicie o co mi tutaj chodzi, zdarzają sie przypadki gdzie pisze do mnie na gg koleś i pyta sie o to i tamto dla swojej strony, a kiedy np. po 2 tygodniach wchodzę na jego stronę patrze, a tam strona zamknięta i żadnego wyjaśnienia dlaczego. Jeśli już chcesz zrobić stronę pobawić się nią i po paru dniach zamknąć to odpuść sobie.
Prawdopodobne przyczyny zamknięcia stron przez laików:
- storna była mało odwiedzana
- nie mogłem sobie dać rady z zainstalowaniem tego czy tamtego, i nie chcieli mi pomóc, więc co ja sie będę sam męczył
- napisali mi ze strona jest brzydka obleśna i w ogóle... Tu następuje załamka, i zamknięcie strony
- Znudziła mi się nic sie nie dzieje, a tak w ogóle ściągnąłem nowa grę mam teraz inne zajęcie zamykam stronę

No kurde ale ja mam chęci, dużo ich u mnie dam radę...

Strony internetowe zazwyczaj dzielą sie na rożne rodzaje: forum, blog, portal, wyszukiwarka, strony informacyjne, wielo tematyczne itp. można by wymieniać dniami i nocami. O co mi chodzi, już tłumacze jeśli np. Robimy storne o Naruto albo Bleach, to powinniśmy wiedziec co wybrać, forum, portal a moze blog.

Ok. Chcemy zrobić np. Stronę o Naruto, i mamy w swoich atutach tylko, obejrzane jakieś 220 odcinków anime, przeczytane parę epizodów mangi, zapał do robienia strony, oraz nic więcej.
I tu powinniśmy się zastanowić czy to jest aby na pewno zajęcie dla nas. Nie twierdze że powinniśmy wyrzucić to sobie z głowy, bo to nie prawda każdy kiedys zaczynał, ale nie zaśmiecajmy internetu kiczem.

Strony internetowe działają tak że maja przyciągać internautów: swoją oprawą graficzną, bebechami (to co jest na stronie artykuły, pliki, galerie) i wieloma innymi względami. "Ze stroną jak z kobietą trzeba obracać i moderować z uczuciem xD"

Więc w tej sytuacji musimy sie postawić na miejscu takiego internauty, który siedzi w domu, żadko na dwór wychodzi, nie ma dziewczyny, bo starcza mu to co w necie zobaczy, internet jest jego domem, zna każdy szczegół nowych stron, modnej na niej grafiki, oraz jest np. fanem anime.
Taki oto sobie przeciętny internauta ma plan dnia wchodzenia na strony (zaczyna od jego ulubionych, kończąc na poszukiwaniu nowych lub siedzi na nowo odkrytej stronie i coś tam dłubie na forum)

My musimy sprawić aby nasza storna trafiła do jego "planu dnia". Czyli została zapisana w zakładkach, i odwiedzana co dzień. A jak trafi na stronę startową to już mistrzostwo he he xD

Wiec aby tak było na co musimy zwrócić uwagę:
1. Jeśli są inne strony podobne do naszej zobaczmy co na nich jest (ale kurde blaszka, nei kopiujmy ich, ani nei papugujmy za innymi serwisami, bo to ostatnia głupota, i infantylne* zachowanie webmastera)
*infantylne - dziecinne, mało doświadczony webmaster, chce mieć stronkę popularną wiec kopiuje inna i sie pod nia podpisuje... Napotkanie takiego w necie: egzekucja, po przez rozstrzelanie.
2. Musimy zadbać aby nasza strona była bajeczna graficznie, dlaczego to proste! Kiedy wchodzimy na strone patrzymy najpierw na jej wygląd, jeśli storna ma ciekawą oprawę wizualną na pewno na nią wrócimy kiedyś żeby obejrzeć sobie ja jeszcze raz.
3. Musimy zadbać o to aby np. na naszej stronie było cos czego internauta nie znajdzie na innej, czyli np. News, gdzie nie znajdzie go np. na popularnej stronie, wtedy taki internauta wysyła link, np. na gg do swojego znajomego i mówi: "patrz na tej stronie piszą ze Pamela Anderson pokazała balony publicznie ale numer" i wtedy ten podaje dalej itd. To samo tyczy sie plików download, czy artykułów.
4. Strona musi być poukładana, wszystko od początku do końca musi być przemyślane, dlaczego ten panel jest tu, i dlaczego to menu jest takie a nie inne. Bo jeśli ktoś wejdzie na stornie i zobaczy że pełno paneli jest nie potrzebnych, i tylko szpeci www, to zaraz z niej wyjdzie.
5. Kolorystyka musi być też dobrana, wchodząc na stronę nie możemy sie spotkać z przypadkiem:
a) nieczytelności - często strony internetowe mają tzw. background, i to jeszcze źle dobrany, który przeszkadza w czytaniu np., news czy artykułów
logo jest nie czytelne albo za wielkie i musimy zjechać kursorem myszy aby zobaczyć właściwy wkład strony. Oraz musimy sie wpatrywać żeby zobaczyć napis czarny dany na prawi czarnym tle...

No dobrze ale ja na prawdę myślałem że dobrze robie

Myślenie zostaw tym którzy zostaną w przyszłości myślicielami, a ty weź sie za web mastering który jest sztuką. I wykonuj go od początku do końca dobrze, zawsze zastanów sie dwa razy jak coś zrobisz, piszesz, tworzysz... Po prostu Stawaj się lepszy od innych...

Parę przydatnych linków dla początkujących:
1. Instalacja PHP Extreme Fusion na serwerze
2. Instalacja Forum phpBB by: Przemo

Jak wgrać wtyczki infusion (możliwość tylko dla stron z dostępem do FTP)
1. ściągamy interesującą nas wtyczkę, potem rozpakowujemy.
2. Otwieramy plik instrukcji instalacji (zazwyczaj jest spakowana wraz z innymi plikami wtyczki)
3. Jeśli nie mamy w środku instrukcji, moze to oznaczać 2 rzeczy:
a) albo instalacja jest tka prosta że nie trzeba było jej sporządzać czyli (tylko wgrywamy wtyczkę na serwer i to wszystko, żadnych zmian Check-Modów dopisywania, do różnych linijek kodu)
albo autor modu, zaniedbał sprawę i olał to czy jesteśmy początkującymi czy nie.
3. Włączamy nasz program klient FTP (np. Total Comander)
4. łączymy się z FTP strony (tak jak na początku, kiedy usuwaliśmy katalog "setup")
5. Wybieramy katalog "infusion"
6. Wgrywamy do niego katalog instalacyjny naszego moda: np. "new_galery"
7. Kiedy już cały katalog się przegra, wchodzimy do panelu admina na naszej stronie, później do zakładki, zarządzanie stroną, i klikamy ikonę zarządzanie wtyczkami infusion.
8. Wybieramy z menu nazwę naszej wtyczki w tym wypadku: "new_galery" i klikamy instaluj.
9. Teraz możemy wejść do zakładki Infusion w panelu admina i ustawić nasza wtyczkę, aby zaśpiewała jak jej zagramy.

Ok. Po zainstalowaniu strony, przychodzi czas na jej pozycjonowanie, aby była wykrywalna w necie, i trafiało na nią coraz więcej użytkowników.
Pozycjonowanie

Jeszcze więcej interesujących was wskazówek znajdziecie na forum:webmasterzy.org, oraz webtips.pl korzystając z wyroczni ona wam wszystko powie tzw. "opcja szukaj"

Od autora:
Napisałem ten artykuł, gdyż wielu z was ma wiele wątpliwości tworząc strony internetowe, mam nadzieje że ten artykuł wam w czymś pomorze i naprowadzi na dobry kierunek w ich tworzeniu. Z góry przepraszam za wszelkie błędy ortograficzne, i literówki... Już wkrótce następna część...

Pozdrawiam

Wstęp

A wiec mamy już „zrobioną” stronę internetową to znaczy: wybrany serwer, zaparkowaną domenkę (jest to bajer, nie konieczne...), wgranego jakiegoś cmsa który nam przypasował i przeczytaliśmy na jakimś forum ze jest prosty w obsłudze i intuicyjny, oraz wiemy już co na naszej stronie będzie dokładnie, wypozycjonowaliśmy troszkę ją, wiemy również z jaka tematyką ja zwiążemy. Tak, właśnie do tego prowadził mój poprzedni tutorial a raczej pierwsza część.

W tej części, postaram się przybliżyć tobie parę tajników, dzięki którym strona będzie odwiedzana częściej, a licznik unikalnych wizyt będzie rósł szybciej z dnia na dzień.

Zrobiłem sobie stronkę Huuuuraaa!!!

Tak wielu z was myśli macie zrobioną stronę i tak was zakładanie jej zmęczyło że zapominacie że zrobiliście dopiero 5% wielkiego tortu który nazywa się np. „Naruto Fan Site” a te 95% spuszczacie z woda w kiblu. Wielu z was myśli ale debil, ten Stivmajster przecież mam cmsa, wgram mu to i owo, zrobie to i tamto.. i mogę się cieszyć stroną, a co za tym idzie otworzyć rejestracje...

I tu właśnie się mylicie, jak już na pewno wielu z was wie CMS (content management syste) to po polskiemu: system zarządzania treścią. Wiadomo że każdy jest inny prostszy oraz trudniejszy w obsłudze... Jego główną zaletą jest to że nie trzeba do jego obsługi znać za dobrze html, czy innych języków internetowych służących do wyświetlania i pisania stron. Wszystko w nim się dzieje wizualnie i za sprawą paru kwiknięć wklejeń itp.

CMS jest przygotowany przez twórców, po to aby nam zaoszczędzić nie potrzebnego pisania kodu, html, php itp. A żebyśmy od razu przeszli do konkretów, czyli do zarządzania treścią strony.

Już wiem poszukam fajną grafikę w google na logo, wkleję i będę boss...

CMS co prawda mamy dany na tacy bo jest w większości za free, i ma standardy nowoczesne oraz ciekawe ale, co nam po tym że wgramy go na serwer przyozdobimy troszkę jakimś logiem i zaczniemy bzdurne pisanie np. news: „Naruto złamał noge, uuuu kiepsko”. Nie to jest złe i traktowane jako zero doświadczenia webmaster, co ja mówię w ogóle nie jesteś wtedy webmasterem.

O co mi chodzi już tłumacze: jak zaczynałem swoja przygodę z tworzeniem stron, pierwsza storna jeszcze na dbv.pl (ahhh to były czasy beztroskie he he) nie miałem takiego doświadczenia jak teraz (moją największa zaletą jest to że szybko się uczę i chłonę wszystko co związane z komputerami 2x szybciej niż normalne zadanie domowe z polaka), wszedłem wtedy gdzieś na stronę i zobaczyłem normalnie kurde, super desin był piękny, kolorowy, wtedy bym nie powiedział że to może być PHP Fusion, albo Extreme Fusion, ale obejrzałem stronę zszedłem na sam dół i patrzę na stopkę a tam „powerd by: PHP Fusion” czy jakoś tak. Wtedy chyba w tym jednym dniu, wszedłem na ta stronę z 50 razy. I powiedziałem sobie że kiedyś tez będę robił strony takie jak ta, albo chociaż się przyczynie w jakimś stopniu do jej powstania.

Jaki z tego wniosek, mimo ze mamy wgranego CMSA, musimy tak zrobić stronę żeby internauta który na nią wchodzi, pomyślał sobie tak jak ja to zrobiłem jakiś czas temu. To ma być np. Extreme Fusion ale tak dostosowany żeby to była inna bajka.

Ktoś złośliwy by powiedział ja tam zrobię stronę w html, i będzie bajkowa, może pomęczę się trochę ale będę wiedział ze to moje oryginalne. Ale skoro mamy cms-y po co mamy się męczyć, pisaniem strony od podstaw, skoro możemy wziąć tak dostosować cmsa że nasza storna będzie idealna w każdy calu.


Panel tu panel tam, nooo może być ważne że mi się podoba.

To tez przechodzi przez myśl wielu początkującym „ludzikom robiącym stronki”, na prawdę chodzę po wielu stronach oglądam oceniam i jak widzę te oceny niektórych użytkowników forum 9/10 9,5/10, a strona jest beznadziejna, to po prostu mnie czyści... Strona jest może i ładna ale to jest nadal cms. Prosty przykład, czy jak by firma produkująca gry wydała grę np. w której się chodzi i strzela do kaczek, z MP5, wiara by zaczęła kupować ta gierke, a gdyby inna firma wydała tez grę w której się strzela z MP5 do gęsi ale zamiast nago ma się kostium kury oprawa dźwiękowa jest ta sama, i takie tam. To ta druga gra nie miała by już takiej popularności. Proste jeśli zrobimy stronę i damy jej wygląd kiepski przeciętny to po prostu nic nie zdziałamy.

Ważna rolą jest tez odpowiednie ułożenie paneli, ja preferuje zasadę: „im mniej paneli tym lepiej”... wam tez proponuje ja obrać. Oczywiście panele maja to do siebie ze są i będą... Ale powiedzcie kto nam nie każe sobie ich edytować. I tu zaczyna się morze możliwości. Możemy sprawić żeby cos znikło z danego panelu, cos się pojawiło itp.

Już wiem edytuje sobie tego thema i będzie git he he

Tak rozmawiam z różnymi „ludzikami” młodzi, starsi, średni wiek, mniejsza o to. I zawsze się spotykam z dziwnym nawykiem (wynikającym z niskiemu poziomu wiedzy) mianowicie psucie komuś pracy, a jest to choć by edytowanie czyichś themów. Może i to na początek dobre edytować, bo można się trochę podszkoli.. ale zaraz co ja pisze to głupota, edytować można obrazki, bo nie wierze ze większość z was wypływa na głęboką wodę i edytuje kod wątpię w te cudeńka. Wiec po prostu nie róbcie tego bo to głupie i szczeniackie.

No dobra, wiem już co zrobię to będzie dopiero wyglądać

Ostatni etap tego krytycznego poradnika Przygotowanie na prawdę ciekawej strony zależy od jej wyglądu, a jeśli mamy cmsa to żeby zmienić wygląd musimy wgrać skórek czy jak ktoś woli thema. I co tu zrobić a no trzeba go przygotować samemu. Nie będę opisywał tutaj co się robi po kolei, bo to nie na tym polega. Przybliżę tylko na co trzeba zwrócić uwagę tworząc go:

- zadbać o to by them był niespotykany, budowa, kolorystyka, itp. Żeby jak ktoś wejdzie na stronę powiedział kurde, dobra strona w ryj, a nie eee tam cms jak każdy inny ne logo i trochę treści spadam na youtuba.
- Nie przesadzać z panelami, żeby ta strona miął ręce i nogi
- Włożyć dużo serca w to aby storna wyglądała profesjonalnie w każdym calu: okienka, podpisy, grafiki na stronie, to wszystko musimy zrobić sami.


http://i37.tinypic.com/sbm42f.png
http://i38.tinypic.com/29x82na.png

Offline

 
  • Index
  •  » Webmaster
  •  » [Poradnik] Jak poprawnie założyć ciekawą stronę cz. 1 i 2

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora